Sep 26, 2023

सत्तारूढ गठबन्धनले धेरै ठाउँमा जित्ला त चुनाव?

Apr 21 , 2022

लगभग सबै महानगर र उपमहानगरमा गठबन्धनका उम्मेदवारको जित/हार कांग्रेस मतदाताको हातमा

सत्तारूढ गठबन्धनका पाँच दलबीच वैशाख ३० गतेको स्थानीय चुनावका लागि महानगरपालिका र उपमहानगरपालिकामा भागबन्डा मिलेकै दिन बुधबार गठबन्धनको सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली कांग्रेसका दुई प्रभावशाली नेताले दुईखाले प्रतिक्रिया दिए।

कांग्रेस महामन्त्री गगन थापाले नेता शेखर कोइरालासँग भने- कस्तो बिडम्बना! हामीले अर्कै दललाई छाप हान्नुपर्ने भयो। उता गृह मन्त्रीसमेत रहेका नेपाली कांग्रेसका प्रभावशाली नेता बालकृष्ण खाणले गठबन्धनको निर्णयविरूद्ध लाग्नेलाई कारबाही हुने चेतावनी दिए।

थापा र खाणका यी परस्पर बाझिने अभिव्यक्तिको संकेत हो- कांग्रेसभित्र चुनावी भागबन्डाबारे असन्तुष्टि छ।

यो असन्तुष्टि मतदानको दिनसम्म कसरी सम्बोध हुन्छ वा हुन्न भन्ने कुराले गठबन्धनका उम्मेदवारको जित र हारलाई निर्धारण गर्न सक्ने क्षमता राख्छ। किनभने धेरै ठाउँमा गठबन्धनका उम्मेदवार जित्ने/हार्ने कुरा कांग्रेस मतदाताको निर्णयमा भर पर्ने देखिन्छ।

कांग्रेसको सबै मत गठबन्धनका उम्मेदवारलाई गयो भने यो चुनावमा गठबन्धनले क्लिनस्विप गर्न सक्छ। पार्टीभित्रको अन्तरविरोधले यस्तो सम्भावनामाथि आशंका गर्ने ठाउँ भने धेरै छन्।

गठबन्धनबाट पोखरामा मेयर उम्मेदवार नेकपा (एकीकृत समाजवादी) बाट बन्दैछन्। पोखरामा २०७४ को निर्वाचनमा एमालेले मेयर र उपमेयर दुबै जितेको थियो। मेयरमा कांग्रेसलाई नेकपा माओवादी केन्द्रले सहयोग गरेको थियो तर एमालेले ६० हजार १ सय १८ मत ल्याउँदा कांग्रेस उम्मेदवारले ४६ हजार ४ सय १४ मत पाए। त्यतिबेलाको नयाँ शक्ति पार्टी र अहिलेको जसपाले ३ हजार १ सय ७० मत पाएको थियो।

यो असन्तुष्टि मतदानको दिनसम्म कसरी सम्बोध हुन्छ वा हुन्न भन्ने कुराले गठबन्धनका उम्मेदवारको जित र हारलाई निर्धारण गर्न सक्ने क्षमता राख्छ। किनभने धेरै ठाउँमा गठबन्धनका उम्मेदवार जित्ने/हार्ने कुरा कांग्रेस मतदाताको निर्णयमा भर पर्ने देखिन्छ।

कांग्रेसको सबै मत गठबन्धनका उम्मेदवारलाई गयो भने यो चुनावमा गठबन्धनले क्लिनस्विप गर्न सक्छ। पार्टीभित्रको अन्तरविरोधले यस्तो सम्भावनामाथि आशंका गर्ने ठाउँ भने धेरै छन्।

गठबन्धनबाट पोखरामा मेयर उम्मेदवार नेकपा (एकीकृत समाजवादी) बाट बन्दैछन्। पोखरामा २०७४ को निर्वाचनमा एमालेले मेयर र उपमेयर दुबै जितेको थियो। मेयरमा कांग्रेसलाई नेकपा माओवादी केन्द्रले सहयोग गरेको थियो तर एमालेले ६० हजार १ सय १८ मत ल्याउँदा कांग्रेस उम्मेदवारले ४६ हजार ४ सय १४ मत पाए। त्यतिबेलाको नयाँ शक्ति पार्टी र अहिलेको जसपाले ३ हजार १ सय ७० मत पाएको थियो।

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!